Historie klubu

Historie chrudimského hokeje začíná v květnu 1926, kdy bylo otevřeno v chrudimském parku tenisové hřiště, čímž byl poloožen základ ke zřízení kluziště AFK Chrudim. Skutečně také v zimě 1926 až 1927 a 1927 – 28 bylo zřízeno kluziště, od kterého však bylo v dalších letech upuštěno pro celkem malý zájem obyvatel a velké náklady s vybudováním spojené. V roce 1931 se při AFK Chrudim ustanovil hokejový oddíl, který vybudoval přírodní kluziště na tenisovém hřišti. Nedostatečná výstroj a malá zkušenost nedovolila, aby se družstvo přihlásilo do některé ze soutěží. Stalo se tak až v sezóně 1934-35, kdy se oddíl přihlásil do Východočeské župy hokejové (VŽH) a byl zařazen do druhé třídy. V dalších letech se v Chrudimi hrál hokej na úrovni tehdejší II. a I. třídy. V sezóně 1940-41 bojoval AFK jeden rok v divizi. Následoval sestup a postupně se opět bojovalo v I. a II. třídě.
V roce 1947 byl na jednom ze zasedání MNV podán návrh na vybudování zimního stadiónu s umělou plochou v Chrudimi. Přes veškeré úsilí se tento záměr neuskutečnil.

Reorganizace naší tělovýchovy se dotkla i oddílu hokeje. Od ročníku 1949-50 družstvo hrálo krajský přebor již pod názvem Sokol Transporta Chrudim. Do konce padesátých let, kdy hokej v Chrudimi skončil, se bojovalo o mistrovské body v krajském přeboru nebo v I. třídě.

Nová éra chrudimského hokeje začala 27. února 1974 na veřejném zasedání TJ Transporta, kde bylo prohlášeno, že kolektiv strojařů z patronátního podniku spolu s dalšími organizacemi zajistí výstavbu zimního stadionu. Po roce byl založen oddíl ledního hokeje. Dne 29. listopadu 1975 byl zimní stadión slavnostně otevřen. Od následující sezóny hráli muži, dorostenci a žáci se střídavými úspěchy v krajském přeboru. Postupně byly založeny i družstva elévů a přípravek.

Zlom v historii chrudimského hokeje nastává v 90. letech minulého století. Muži pro sezónu 1991-92 postoupili do II. NHL, kde pod hlavičkou VTJ Transporta skončili na 3. místě. Bylo ustanoveno i „B“ mužstvo pod názvem ČSAD Chrudim, které vyhrálo skupinu D regionální soutěže. Dařilo se i elévům, kteří postoupili na turnaj o MR v Jindřichově Hradci, kde se umístili na 7. místě z osmi.

V sezóně 1992-93 klub obsadil 2. místo v II. NHL, postoupil do kvalifikace o I. NHL. Postoupit se však nepodařilo, jelikož obsadil 3. místo.

Po skončení následujícího ročníku II. NHL se VTJ Chrudim umístila na 13. místě. Po této sezóně ukončila činnost v této soutěži pro všestrannou a finanční náročnost a své místo postoupila do Litomyšle.

Od sezóny 1995-96 se hrálo místo ČSAD v Regionální soutěži už s názvem HC Chrudim. Blýskli se dorostenci, kteří v sezóně 1997-98 hráli I. ligu dorostu. V letech 1998-2001 se po tři sezóny hrála v Chrudimi 1. liga juniorů, odkud se bohužel v sezóně 2000/2001 sestoupilo ze 13. místa po administrativním zákroku ČSLH.

V sezónách 1999/2000 a 2000/2001 družstvo mužů s přehledem vyhrálo I. Východočeskou ligu a bojovalo tak v kvalifikaci o II. ligu Postoupit se podařílo až v sezóně 2000/2001, kdy se postoupilo z 1. místa. Mužstvo dorostu ve stejném ročníku vyhrálo bez jediné porážky I. Východočeskou ligu a přes Sokolov v kvalifikaci vybojovalo pro Chrudim opět I. ligu dorostu ČR.

Sezóna 2001 – 2002 byla v Chrudimi již ve znamení II. ligy – skupina střed. Hráčům s orlicí na dresech se moc nedařilo a v závěrečné části soutěže bojovali jen o udržení v baráži, kterou však vyhráli a udrželi tak II. ligu i pro příští sezónu.

Ani v následující sezóně 2002 – 2003 nebyla situace o nic lepší. Tým nepostoupil do play-off a bojoval jen ve skupině o 9.-12. místo. Junioři opět vyhrály krajskou soutěž a v kvalifikaci vybojovali I. ligu juniorů.

Před zahájením ročníku 2003/2004 vstoupila do oddílu silná finanční skupina. Došlo ke vzniku HC Chrudim s.r.o., které převzalo druholigovou licenci od A týmu. Přišlo několik nových hráčů , ale opakovala se však situace z minulé sezóny a celek bojoval opět ve skupině o 9.-12. místo. I dobré výkony juniorů nestačily na udržení I. ligy.

V sezóně 2004/2005 se družstvo mužů doplňovalo zkušenými hráči, aniž by bylo ustaveno „B“ mužstvo. Někteří hráč, kteří se tak nevešli do sestavy, odešli na hostování buď do Nového Města nad Metují, nebo Starých Jesenčan. Tento tým začal fungovat jako farma Chrudimě a ze 4. místa v I KL Pardubického kraje postoupil do finálové skupiny. Zde Jesenčany skončily nakonec na 8. místě v rámci Vč. oblasti.

Před sezónou 2005/2006 se do sestavy Starých Jesenčan vrátili tři hráči z hostování v Novém Městě (Bláha a Hejduk zůstali na přestup). Hned to bylo znát na zlepšených výsledcích celku, který v rámci I. KL Pardubického kraje skončil na 4. místě. Opět postoupil do finálové osmičlenné skupiny, kde nakonec vybojoval historické 5. místo po napínavém souboji s Náchodem. O vítězství Jesenčan nakonec rozhodly až samostatné nájezdy.

V sezóně 2006 – 2007 ukázalo družstvo Starých Jesenčan opět stoupající výkonnost a vybojovalo si účast ve finálové skupině I.KL Pardubického kraje, kde se dostalo až do semifinále proti Litomyšli.

Do I. KL Pardubického kraje v sezóně 2007 – 2008 nastupovalo mužstvo Starých Jesenčan již pod hlavičkou HC Chrudim B. V soutěži se družstvo moc nevedlo, neustále se pohybovalo ve spodní polovině tabulky. V závěrečné části pak v bojích o 5. až 8. místo nakonec umístilo na posledním sestupovém místě. Zato dorost se stal přeborníkem kraje. V kvalifikaci obsadil ale jen 2. příčku a nepostoupil.

Sezóna 2008 – 2009 se řadí z pohledu „B“ mužstva mužů mezi ty dobré. Družstvo zůstalo po administrativním zásahu KSLH v I. KL a začalo se doplňovat o nadějné juniory. Po základní části skončilo na 4. místě . Ve skupině play-off nakonec vybojovalo v konečném hodnocení výbornou bronzovou medaili.

V sezoně 2009 – 2010 si muži o stupínek polepšili. Opět se probojovali do play-off.. Ve čtvrtfinále porazili Skuteč 2:0 na zápasy a v semifinále Hlinsko 2:1 po SN a 6:2 a tím se stali vítězi Pardubického kraje. Ve finále potom Chrudim nestačila na celek Světlé n.S. a po porážkách2:5 a 3:4 skončila na celkovém druhém místě. Družstva dorostu a juniorů se staly přeborníky kraje s právem postupu do kvalifikace o I. ligu. Oba celky však nezvládly rozhodující zápasy a skončily těsně před branami.

Ladislav Bláha

PARTNEŘI

HLAVNÍ PARTNER

Město Chrudim

Děkujeme městu Chrudim za podporu zejména mládežnického sportu

PARTNEŘI

Auto Hybeš

Hejduk Sport

VS Chrudim


Frischbeton

https://nsa.gov.cz/ 



Hejduk Sport






sportovistechrudim.cz


zrust.cz


tis-cr.eu


onlajny.com 

primator.cz 
nabor.rivnac.eu 

www.czechicehockey.tv 


www.czechicehockey.tv